• در بیمه‌های تکمیلی گروهی بالای 1000 نفر محدودیتی برای بیمه شدن افراد وجود ندارد.
 • در بیمه‌های تکمیلی گروهی کمتر از 1000 نفر، شرایط سنی برای افراد بالای 60 سال اعمال می‌شود. یعنی افراد بالای 60 سال برای استفاده از بیمه تکمیلی باید حق بیمه بیشتری پرداخت کنند. در غیر این صورت برای آن‌ها بیمه صادر نمی‌شود.
 • بیمه گذار اصلی هم باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • بیمه گذاری که می‌خواهد فرزندان خود را بیمه کند باید این نکته را بداند که فرزندان پسر مجرد تا زمان تمام شدن تحصیل و مشمول شدن برای سربازی می‌توانند بیمه شوند و در غیر این صورت تا سن 18 سالگی.
 • فرزندان دختر هم تا زمان ازدواج یا اشتغال به کار می‌توانند از بیمه تکمیلی استفاده کنند.
 • اگر بیمه شده اصلی در زمان بیمه نامه فوت کند، پوشش بیمه تکمیلی برای خانواده او ادامه پیدا می‌کند. البته در صورتی که حق بیمه خود را پرداخت نمایند.

قیمت بیمه تکمیلی در بیمه‌های تکمیلی گروهی بر اساس عوامل زیر تعیین می‌شود:

 • سن بیمه‌شده‌ها
 • شغل بیمه‌شده‌ها
 • تعداد پرسنل
 • میزان تعهدات درخواستی

در بیمه‌های تکمیلی گروهی هرچه تعداد بیمه‌شده‌ها بیشتر باشد هزینه حق بیمه برای هر نفر کم می‌شود.

همچنین حق بیمه کسانی که شغل‌های پر خطری دارند بیشتر از شغل‌های عادی است.

بسته به اینکه شرکت یا سازمان، کدام‌ یک از پوشش‌های اضافی را در قرارداد بیمه تکمیلی گروهی لحاظ کند؛ حق بیمه متفاوت خواهد بود. از سوی دیگر برخی از شرکت‌های بیمه، طرح‌هایی را به شما ارائه می‌دهند که حق بیمه در آن‌ها متفاوت است و به دنبال آن، پوشش هزینه‌های دندانپزشکی، بیماری‌های خاص و مواردی از این قبیل هم تفاوت دارد. بنابراین باید در زمان خرید این بیمه‌نامه، به سقف تعهدات و پوشش‌ها بسیار دقت کنید.

حداکثر سن بیمه‌ شده در گروه‌های کمتر از ۱۰۰۰ نفر، ۶۰ سال کامل است اما بیمه‌گر می‌تواند با دریافت حق‌بیمه اضافی، افراد با سن بیش از ۶۰ سال کامل را هم بیمه کند. معمولا  افراد 60 تا 70 سال با 50 درصد و افراد 70 تا 80 سال با 100 درصد افزایش نرخ قابلیت بیمه شدن دارند.

در صورتی که تعداد بیمه‌شدگان شرکت زیاد باشد برخی از شرکت‌های بیمه داشتن 2 طرح متفاوت را تایید می‌کنند. اما بیمه آسماری به منظور رفاه حال بیمه‌شدگان این امکان را فراهم آورده است که در صورتی که تعداد بیمه‌شدگان کل یک شرکت بیش از 50 نفر باشند، بتوانند در مجموع آن شرکت بتواند دو طرح مختلف در قرارداد انتخاب نماید. به این ترتیب، هر بیمه‌شده مختار است با توجه به نظر خود یکی از دو طرح مورد نظر شرکت را برای خود انتخاب نماید.

بله – بیمه آسماری شرکت‌هایی با تعداد بیمه‌شدگان بالای 15 نفر (شامل پرسنل و افراد خانواده) را تحت پوشش قرار می‌دهد. در حال حاضر بیمه آسماری تنها شرکتی است که شرکت‌های با تعداد کمتر از 50 نفر را نیز بیمه می‌کند.

البته برخی از شرکت‌های بیمه اخیرا بیمه انفرادی ارائه می‌کنند و می‌توانند پرسنل این شرکت‌ها را به صورت جداگانه تحت پوشش قرار دهند. اما به دلیل ماهیت انفرادی بودن آن، هم هزینه بالاتری را مشتری دریافت می‌کنند و هم قبل از صدور بیمه‌شده باید چندین صفحه فرم پرسشنامه سلامت تکمیل نماید. سپس آزمایش و چکاپ اولیه نیز در صورت لزوم برای تشخیص سلامت بیمه شده صورت می‌گیرد. در نهایت نیز در صورت موافقت شرکت بیمه به بیمه کردن ایشان، ممکن است برخی از پوشش‌ها و خدمات با توجه به فرم پرسشنامه ایشان استثنا شود.

بله، اغلب شرکت‌های بیمه دو محدودیت برای تعداد دارند. محدودیت اول تعداد کلی بیمه‌شدگان است که می‌بایست بالای 50 نفر باشد. محدودیت دوم نیز سهم تعداد پرسنل متقاضی بیمه از تعداد کل پرسنل (طبق لیست بیمه تامین اجتماعی) است. تقریبا همه بیمه‌ها، شرکت‌ها را در صورتی بیمه می‌کنند که حداقل 70% از پرسنل آن‌ها، یعنی 70% لیست تامین اجتماعی شرکت، بیمه تهیه نمایند.

** اما بیمه آسماری شرکت‌های با تعداد کمتر از 50 نفر را نیز بیمه می‌کند. در واقع چنان‌چه تعداد پرسنل متقاضی به همراه افراد خانواده ایشان بیش از 15 نفر باشند، می‌توانند تحت پوشش بیمه آسماری قرار گیرند. همچنین برای این بیمه کافی است،حداقل 50% از پرسنل شرکت متقاضی خرید بیمه باشند و نه 70%.

علاوه بر پرسنل شرکت می‌توان همسر و فرزندان ایشان را نیز بیمه نمود. همچنین بیمه آسماری پدر و مادر پرسنلی را که تحت تکفل ایشان باشند را بیمه خواهد کرد. منظور از تحت تکفل بودن این است که دفترچه تامین اجتماعی پدر و مادر با کدکارگاهی شرکت و توسط فرزندشان تهیه گردد و تحت پوشش آن‌ها باشند. همچنین در صورتی که پدر و مادر سال قبل نزد هر شرکتی بیمه تکمیلی داشته باشند نیز امکان بیمه کردن ایشان در سال جدید نیز فراهم است. البته تحت شرایط خاص دیگری نیز این امر می‌تواند صورت گیرد. در این خصوص می‌توانید با کارشناسان نمادبیمه تماس حاصل فرمایید.

بیمه آسماری پدر و مادر پرسنل را در دو صورت بیمه می‌کند. اول اینکه تحت تکفل ایشان باشند. منظور از تحت تکفل بودن این است که دفترچه تامین اجتماعی پدر و مادر با کدکارگاهی شرکت و توسط فرزندشان تهیه گردد و تحت پوشش آن‌ها باشند. دوم آن که پدر و مادر سال قبل نزد هر شرکتی بیمه تکمیلی داشته باشند. البته تحت شرایط خاص دیگری نیز این امر می‌تواند صورت گیرد. در این خصوص می‌توانید با کارشناسان نمادبیمه تماس حاصل فرمایید. بیمه کردن همسر و فرزندان بلامانع است.

در وسط قرارداد تنها سه دسته قابلیت اضافه شدن دارند:

 1. پرسنل جدیدی که تازه استخدام شده‌اند (به همراه همسر و فرزندان)
 2. همسران پرسنلی که به تازگی ازدواج کرده باشند.
 3. فرزندان پرسنلی که اخیرا متولد شده باشند.

در صورتی که هر یک از پرسنل به دلیل قطع همکاری (یا دلایل دیگر)، از شرکت جدا شده باشند، باید از لیست بیمه خارج شوند. اگر شخصی که از شرکت جدا می‌شود تا زمان خروج از بیمه مربوط استفاده کرده باشد، کل حق‌بیمه سالانه را می‌بایست پرداخت نماید. اما چنان‌چه تا زمان خروج هیچ هزینه‌ای از بیمه دریافت نکرده باشد، حق‌بیمه مدت باقیمانده از قرارداد به شرکت ایشان در پایان قرارداد عودت خواهد شد که هنگام تسویه حساب با شرکت خود می‌بایست این امر لحاظ شود.

**البته بیمه آسماری این امکان را فراهم کرده است که افرادی که از شرکت خارج می‌گردند بتوانند تا پایان مدت قرارداد بیمه شرکت، تحت پوشش بیمه تکمیلی باشند و از بیمه استفاده نمایند.

بیمه گذار موظف است هنگام عقد قرارداد و حداکثر ظرف مدت پانزده روز پس از امضاء و مبادله قرارداد یک نسخه فهرست اسامی بیمه شدگان را به صورت الکترونیکی طبق فرمت اکسل (Excel) تعیین شده از سوی بیمه سامان، عاری از اطلاعات نادرست، مغایرت و خطا در موارد مطروحه طی تبصره های یک و دو ماده پنج، تهیه و جهت بیمه گر ارسال نماید.

لیست اسامی و مشخصات بیمه شدگان باید حاوی اطلاعات زیر در ستون های جداگانه باشد: نام – نام خانوادگی – شماره شناسنامه (فقط عدد) – سال تولد (۴ رقمی) – روز تولد – ماه تولد – کد ملی (۱۰ رقم، فقط عدد) – جنسیت (زن/مرد) – نوع بیمه شده (اصلی/فرعی) – نسبت بیمه شده (اصلی/همسر/دختر/پسر/پدر/مادر)- وضعیت تکفل – آدرس – شماره موبایل – شماره حساب و سایر اطلاعات مربوطه به صورت کامل.

نسخه الکترونیکی فهرست اسامی و مشخصات بیمه شدگان که توسط بیمه گذار تهیه گردیده می بایست طی اقدامات اداری مکتوب به واسطه مهر و امضاء طرفین (بیمه گر و بیمه گذار) مبادله گردد. صرفاً چنین لیستی برای احراز پوشش بیمه ای بیمه شدگان به هنگام پرداخت خسارت مورد عمل و استناد بیمه گر قرار خواهد گرفت و مسئولیت هرگونه اطلاعات مغایر و اشتباه در خصوص هویت بیمه شدگان طی لیست الکترونیکی مذکور به عهده بیمه گذار می باشد.

اعضائی که اسامی آنها و هر یک از اعضاء خانواده ایشان با استناد از قلم افتادگی درج نشده باشند، نمی توانند در آن قرارداد بیمه درمان تکمیلی قرار بگیرند. مگر بیمه گذار دلایل موجهی را ارائه نموده و مورد تائید بیمه گر باشد.

تمدید قرارداد برای سال های بعد با توافق بیمه گر و بیمه گذار و با صدور الحاقیه و پرداخت حق بیمه انجام خواهد شد.

تاریخ موثر برای حذف بیمه شدگان مستند به اعلام کتبی بیمه گذار و از تاریخ دریافت نامه وی می باشد. موارد حذف بیمه شدگان عبارت از فوت و یا خروج از کفالت و یا قطع همکاری با ارائه مستندات می باشد. بدیهی است این دسته از بیمه شدگان از تاریخ قطع رابطه حق مطالبه هیچ گونه خسارتی را نخواهد داشت. لازم به ذکر است در صورت پرداخت حق بیمه تا انتهای قرارداد بیمه شده می تواند پوشش خود و خانواده اش را تا انتهای قرار داد حفظ نماید.

بیمه گر یا بیمه گذار می تواند در شرایط ذیل بیمه نامه را فسخ نماید:

 • عدم پرداخت تمام یا قسمتی از حق بیمه و یا اقساط آن در زمان سررسید بیمه نامه
 • هرگاه بیمه گذار سهواً و بدون سوء نیت مطالبی خلاف واقع اظهار کند و یا از اظهار مطالبی خودداری کند به نحوی که در نظر بیمه گر موضوع خطر تغییر یابد و یا از اهمیت آن کاسته شود.
 • در صورت تشدید خطر موضوع بیمه نامه و عدم موافقت بیمه گذار با افزایش حق بیمه.
 • در صورتی که خطر موضوع بیمه کاهش یابد و بیمه گر حاضر به تخفیف در حق بیمه نشود.
 • در صورتی که فعالیت بیمه گر به هر دلیل متوقف شود
 • در صورت توقف فعالیت بیمه گذار که قرارداد بر اساس آن منعقد شده است.
 • تکمیل فرم پیشنهاد به منظور اعلام تعداد بیمه شدگان (اصلی و تحت تکفل) و میانگین سن بیمه شدگان
 • تعیین و انتخاب طرح های درمان مورد نظر
 • ارسال جهت استعلام نرخ بیمه نامه درمان تکمیل گروهی

  امکان حذف بیمه شده در بیمه درمان تکمیلی گروهی به شرط آنکه بیمه شده تا زمان فسخ خسارت دریافت نکرده باشد، وجود دارد و در صورتیکه خسارت گرفته باشد، می بایست کل حق بیمه از سوی بیمه گذار پرداخت گردد.

امکان اضافه شدن بیمه شده طی مدت قرارداد بیمه درمان تکمیلی انفرادی یا خانواده وجود ندارد، مگر متقاضی بیمه تکمیلی همسر تازه ازدواج کرده (حداکثر تا یک ماه) پس از عقد یا فرزند تازه متولد (حداکثر تا دو ماه) بعد از تولد یا کارمند تازه استخدام شده باشد.

یکی از بیشترین نگرانی های بیمه شدگان در قراردادهای بیمه درمان تکمیلی نگهداری بیمه درمان خود پس از خروج است، لذا یکی از مهم ترین مزایای بیمه درمان خانواده سامان، صدور اختصاصی آن به ازای هر نفر یا خانواده است، بنابراین در صورت خروج، شخص بیمه شده می‌تواند به شرط وصول حق بیمه های خود مستقیماً امور بیمه درمان خود را با نمایندگی انجام و بیمه خود را تا پایان قرارداد حفظ نماید.

 • تعداد بیمه شدگان
 • میانگین سنی بیمه شدگان
 • نوع فعالیت بیمه گذاری
 • وجود بیمه درمان تکمیلی در سال گذشته
 • پرتفوی بیمه نامه های مسئولیت مدنی کارفرما، بیمه آتش سوزی، بیمه عمر و حوادث، بیمه مهندسی و غیر (ذکر حق بیمه تاثیر گذار است)

دوره انتظار بیماری های مزمن ۳ ماه و دوره انتظار زایمان به شرح ذیل می باشد:

 • گروه های تا ۲۵۰ نفر، ۹ ماه
 • گروه های ۲۵۱ تا ۹۹۹ نفر، ۶ ماه
 • گروه های بیش از ۱۰۰۰ نفر فاقد دوره انتظار

در صورت وجود بیمه نامه درمان گروهی سال قبل، به شرطی که تمدید بلا انقطاع (حداکثر تا ۳۰ روز پس از انقضاء بیمه درمان گروهی قبل)، باشد نیز فاقد دوره انتظار خواهد بود.

بله، اما فرآیند آن به دو روش خواهد بود و می بایست همکاری بیمه شده با بیمه گذار قطع شده باشد و بیمه گذار آن را کتباً اعلام نماید.

درصورتیکه بیمه شده در زمان قطع همکاری خسارت دریافت نکرده باشد، حق بیمه از ماه بعد برای وی حساب نشده و از لیست بیمه شدگان حذف می گردد.

در صورتیکه بیمه شده در زمان قطع همکاری خسارت دریافت کرده باشد، کل حق بیمه ها تا پایان قرارداد بابت آن بیمه شده می بایست پرداخت شود و در صورت تمایل بیمه گذار امکان بهره مندی از خدمات بیمه درمان تکمیلی برای وی، امکان پذیر خواهد بود.

بیمه گذار مکلف است در طول مدت قرارداد تغییرات ماهانه ناشی از افزایش و کاهش تعداد بیمه شدگان را با اضافه نمودن علت تغییر وضعیت و تاریخ تغییر وضعیت به همراه مستندات مربوطه مانند لیست تامین اجتماعی و… برای بیمه گر ارسال نماید. در مورد افزایش تعداد بیمه شدگان حق بیمه بابت یکماه تمام محاسبه می گردد و در مورد کاهش تعداد بیمه شدگان حق بیمه ماه مورد عمل قابل برگشت نمی باشد.